Jak vybrat plavecké ploutve?

Plavecké ploutve jsou skvělým společníkem pro začínající i zkušené plavce. Zpestří váš trénink, urychlují plavání a pomáhají správné poloze těla ve vodě. Víte, jaké ploutve si vybrat, aby byl trénink radostí a ne utrpením?

 

Typy plaveckých ploutví

Ploutve mohou být krátké nebo dlouhé, úzké nebo široké, měkké nebo tvrdé, s celou patou nebo jen s páskem, do špičky nebo s rovným zakončením a nebo dokonce zcela originálně tvarované. Klíčem výběru je, co s nimi chcete na bazénu dělat a k čemu je potřebujete

 

 

Jak mají plavecké ploutve sedět?

Při výběru je pak nejdůležitější, aby plavecké ploutve dobře seděly. Je nutné, aby byly přímo na nohu, nesmí se tedy nijak vyzouvat. Pokud ohnete nohu ve špičce, neměly by se ploutve nikde oddálit od nohy, musí stále sedět. Pokud nohou zakopete do vzduchu, nesmí se ploutev ani hnout. Vpředu nesmí však tlačit. Ploutve mají vpředu otvor na odtékání vody, ale také pro prsty, ty mohou tedy z ploutve koukat. Počítejte s tím, že ve vodě bude plavecká ploutev více klouzat a proto je vhodné vybírat více na těšno, ale samozřejmě ne tak, aby moc tlačily. Pro ty co mají užší nohu doporučujeme, aby plavecká ploutev byla těsná především u kotníku a prsty klidně více koukaly otvorem ven. Lepší je se soustředit na správné plavání s ploutvemi než pořád myslet na to, aby ploutve neuplavaly. :-)

 

Plavecké ploutve s páskem nebo celou patou?

Pro začátečníky určitě doporučujeme plnou patu. Síla u ploutví s plnou patou se lépe rozprostírá do celého chodidla plavce a snáze ji tak pomáhá přenášet. Ploutve s páskem většinou volí plavci co mají volnější kotníky a mají již zkušenosti. Ploutvím s páskem by se měli vyhnout ti co mají problémy s achilovkami a může jim být pásek přes achilovku nepříjemný.

 

Měkké plavecké ploutve

Jsou vhodné zejména pro začátečníky. Měkký list plavecké ploutve zajišťuje plynulý pohyb nohou ve vodě. Do kopání není potřeba vložit tolik síly a není tak namáhavé. Ploutve pomáhají začátečníkům udržet správnou horizontální polohu ve vodě a neklesají plavci nohy ke dnu. Využití však naleznou i u pokročilejších plavců, kteří musí intenzivněji kopat, pokud chtějí zrychlit tempo. Tyto ploutve jsou na českých bazénech nejrozšířenější, protože jsou univerzální a velmi přizpůsobivé. Příkladem jsou ploutve od BornToSwim pro širší nárty nebo Aqua Sphere Microfin pro úzké nohy. 

 

Tvrdé plavecké ploutve

Mají tvrdší list, který se vám nepovede ohnout. Mají proto větší odpor vůči vodě. To znamená, že musíte více zabrat, ale také rychleji plavete. Tyto ploutve jsou vhodné spíše pro pokročilejší silovější plavce nebo pro ty, kteří mají už nějakou sílu v nohou, protože plavání s nimi je náročnější. Tvrdé plavecké ploutve jsou zpravidla méně frekvenční než ty měkčí. Na druhou stranu, pokud plavecké ploutve zvládnete, jste během okamžiku na druhém konci bazénu, ani nevíte jak. Typickým představitelem jsou ploutve Tyr Hydroblade nebo Speedo Fastskin Kick fin.

 

Plavecké ploutve s dlouhými listy

Jsou vhodné spíše pro začátečníky nebo pro plavání na otevřené vodě. Pomáhají k rychlejšímu tempu a snadnějšímu udržení polohy ve vodě a zlepšují flexibilitu kotníku plavce. Jenom pozor, na bazénech je občas bohužel nemají rádi a může se stát, že vám jejich použití zakážou. Ploutvemi s dlouhými listy jsou například Finis Long Floating Fins.

 

Speciální plavecké ploutve

Některé ploutve jsou speciálních tvarů a slouží k různým účelům. Například ploutve Finis Positive Drive Fins jsou přizpůsobené pro všechny plavecké způsoby, tedy i pro prsa. Díky jejich rozšíření kolem celého chodidla, a nejen dopředu, může noha zabírat i při prsařských nohách.

Svým tvarem zaujmou i ploutve Aqua Sphere Alpha, které jsou asymetrické a více hydrodynamické, čímž umožňují přirozenější pohyb nohou a navíc jsou vyrobeny z pěnového materiálu, který nadnáší a je lehčí. Ploutve navíc plavou na hladině, tudíž je nemůžete utopit :-). I s nimi můžete plavat všechny plavecké způsoby. 

 

Jak s plaveckými ploutvemi plavat?

S ploutvemi se mohou plavat všechny způsoby krom prsových nohou. Prsové nohy se s ploutvemi neplavou resp. můžete to zkusit, ale ničeho nedocílíte! :-) Trénovat s ploutvemi můžete motýlové, znakové a samozřejmě i kraulové nohy. Doporučujeme plavání s ploutvemi kombinovat s dalšími plaveckými pomůckami obzvlášte s plaveckou deskou nebo packami.

 

Rada na závěr! 

Plavecké ploutve se nasazují až ve vodě. Za sucha se ploutve nazouvají o poznání hůře, než když jsou mokré. Za mokra do plaveckých ploutví snadno vklouzete a ušetříte si tak nejen námahu, ale především prodloužíte životnost samotné ploutve. Nazouváním za sucha často dochází k roztržení paty ploutve a proto doporučujeme si ploutve nazouvat až ve vodě ať slouží co nejdéle. :-)

 

Tip na závěr: Na konci plavání si dejte 200m motýlové nohy s plaveckou deskou a ploutvemi. Není nad to trošku posílit břicho. :-)



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě