Plavecká čepička je skvělým společníkem pro všechny plavce, a to bez ohledu na jejich výkonnost. Již dávno neplatí, že kdo plave v bazénu s čepičkou, musí být závodní plavec. Plaveckých čepiček je celá řada, různých materiálů, barev, vzorů i velikostí. Pojďte se podívat, proč si čepičku pořídit a jak vybrat tu správnou.
Proč nosit plaveckou čepici?
Plavecké čepice mají hned několik funkcí. Chrání vlasy před chlorovanou nebo mořskou vodou, která je ničí a velmi vysušuje. Příjemnou funkcí je, že čepička drží vlasy sepnuté, aby nevadily při plavání a nikde se nepletly. Můžete si proto pohodlně plavat a nepotřebujete stále odsunovat vlasy z očí. Při plavání v chladnější vodě je výhodou čepičky i to, že drží hlavu a uši v teple. V neposlední řadě čepice snižuje odpor vody, což je předností hlavně u závodních plavců.
Jak vybrat plaveckou čepici?
Plaveckou čepičku lze vybrat především podle materiálu, tvaru a velikosti. Nejdůležitější je, aby dobře seděla a cítili jste se pohodlně a vybrali tu správnou.
Vybíráme plavecké čepičky podle velikosti
Každá plavecká hlava si zaslouží svou správnou velikost plavecké čepičky. Standardně jsou k dispozici pouze dvě velikosti plaveckých čepiček, ale my máme rádi něco víc.
1) Pro děti jsou vhodné speciální dětské plavecké čepice takzvaně Junior Cap, které jsou menší než dospělé čepičky.
2) Standardní velikost plaveckých čepiček a nejhojněji používané pro dospělé neboli Classic Cap.
3) Na dlouhé vlasy jsou ideální čepičky takzvaně Longhair Cap, které mají více místa pro vlasy oproti standardním dospělým čepičkám.
4) Na větší hlavu jsou ideální Extra Big Cap nebo až dokonce Rasta Cap.
Vybíráme plavecké čepičky podle materiálu
1)
Nejběžnější jsou
silikonové čepičky - Jsou velmi oblíbené díky ceně a hlavně díky možností výběru barev a potisků. Silikon je hypoalergenní, nepropustný, elastický a má poměrně dlouhou životnost.
Silikonové plavecké čepice jsou trochu tuhé a nasazování je pracnější. Nicméně se jedná o nejpoužívanější a nejběžnější plavecké čepičky.
2)
Do zimy jsou potřeba
neoprénové čepice - Jsou určené speciálně pro plavání ve studené vodě, proto se hodí zejména pro milovníky zimního plavání, otužování, jarní nedočkavce nebo triatlonisty.
Neoprénové čepice jsou většinou 2mm silné a nabízí dokonalou tepelnou ochranu, díky své houbovité hmotě, která nasákne a zadržuje vodu. Ta se v kontaktu s tělesným teplem ohřeje, a protože těžko odtéká z houbovité hmoty pryč, vytvoří se kolem hlavy izolační vrstva teplé vody.
3)
Pro pohodlí jsou
látkové čepičky co netahají za vlasy - jde o elastickou syntetickou látku, která, drží si svoji barvu a je pružná. Na kraji čepice je většinou všitá guma, aby
látková čepice lépe držela. Výhodou látkové čepice je, že netahá za vlasy, snadněji se nasazuje a lépe se přizpůsobí. Nevýhodou je, že propouští vodu a déle schne. Její funkce je tedy čistě o tom, že drží vlasy sepnuté a nevadily při plavání.
4)
Nejlevnější jsou
latexové čepičky - Materiál latex je elastický a přizpůsobivý. Latexová čepice je daleko tenčí než silikonová. Výhoda je v tom, že se lépe přizpůsobí tvaru hlavy, je pružnější a není tak tuhá.
Latexová čepice nepropouští vodu a po použití ji stačí pouze otřít. Latexové čepice patří rozhodně k těm nelevnějším. Nevýhoda je v nízké životnosti, tahání za vlasy a materiálu, který není každému příjemný.
5) Kombinované plavecké čepičky - Materiál, který stojí za zmínku je například kombinace spandex a silikon. Spandexová čepice je kompromisem mezi látkovou čepicí a silikonovou. Na vnitřní straně je příjemný látkový materiál, který netahá vlasy a zvenku je vodou nepropustná silikonová vrstva. Tato kombinace materiálu je sice dražší než běžné materiály, ale za to komfortnější. Čepice se snadno nasazuje, ale je nutné, aby opravdu seděla, jinak se může stát, že čepice na hlavě klouže.
Tip na závěr:
Berte v potaz, že je často na plaveckých bazénech čepička povinná a vstup bez čepičky nepovolují. Mějte jí raději při sobě.
Pakliže je čepička na hlavě velká, doporučujeme si jí kolem čela a uší založit.
Plavecké čepičky se samozřejmě mohou používat i ve slané vodě, ale doporučujeme je také po použití umýt pod tekoucí vodou.