Nejde si nepovšimnout, že plavání s kojenci se v poslední době těší rostoucí oblibě. Pokud vás to také láká a uvažujete na tím, že svou ratolest do tohoto sportu zasvětíte už od nejútlejšího dětství, pozastavme se nejprve nad otázkou proč vlastně začít s kojencem plavat?
Proč?
Nejprve je třeba podotknout a uvést na pravou míru, že nejde o plavání, jak ho známe u dospělých, proto výraz “plavání” není tak úplně na místě. Cílem kurzů kojeneckého plavání je totiž především naučit kojence, aby neměl obavy z vody, aby si osvojil dýchání, splývání a aby byl připraven na pozdější výuku plavání.
Dále musíme zmínit, že kojenecké plavání je jediná možná sporovní aktivita, která je pro takto malé dítě vhodná. Dítě se při plavání krásně uvolní, zklidní, zapojí celý svalový aparát a tím se zlepší psychomotorický vývoj a koordinace.
A aby těch pozitiv nebylo málo, zmíníme i to, že se touto činností upevní vztah rodiče s dítětem a vy navíc vyjedete alespoň na chvíli ze stereotypu všednodenních starostí, které se na vás sypou doma.
Kdy?
Důvody jsme našli a není jich málo. Než se přesuneme k otázce “jak”, ještě se malinko pozastavíme u otázky “kdy”. Kdy je nejlepší s kojencem začít plavat?
Ideálním ukazatelem pro to, kdy s dítětem začít plavat, je zahojený pupík. Jakmile zjistíte, že pupík vašeho drobka je opravdu zahojený, můžete začít. Pro začátek ovšem začněte s tzv. vaničkováním v domácím prostředí. Návštěvu bazénu s dítětem usktečněte mezi čtvrtým a šestým měsícem.
Jak?
V ideálním případě začněte hledáním plaveckého klubu, který plavání s kojenci nabízí. Bez toho to prostě nejde a sami, bez vedení instruktorem, s kojeneckým plaváním v bazénu raději nezačínejte. Zní to sice jednoduše, ale výběr takového bazénu nemusí být žádný med a rozhodně tuto záležitost nepodceňte a pro začátek si zjistěte hned několik důležitých informací:
Zjistěte si reference o klubu, který chcete s dítětem navštěvovat. Na internetu se jistě k nějakým hodnocením proklikáte.
Zjistěte si, jestli mají intruktorky či instruktoři absolvovaný kurz pro plavání kojenců.
I když je tu zmiňujeme na třetím místě, hygienické podmínky jsou na prvním místě. Proto si zjistěte, jak na tom po této stránce klub je. K tomu ještě zmiňme, že je dobré znát teplotu vody v bazénu.
Není na škodu, když takový klub disponuje aklimatizačními zónami pro děti a prostory k přebalovaní a kojení dětí nebo i k ohřátí jídla. Klub by měl mít také na paměti, že samozřejmě někam potřebujete uložit i kočárek.
Rozhodně je dobrou vizitkou, když klub nabízí první lekci na zkoušku zdarma. Při ní alespoň uvidíte, jak vše v klubu reálně funguje.
Čím méně dětí ve skupině je, tím více pozornosti instruktorky či instruktora se vám dostane. Zkuste si proto tedy zjistit i tuto informaci.
Tak tedy šťastnou ruku při výběru, sportu zdar a ať to plave!