Mrožování, aneb chladem ke zdraví

Imunita, neboli obranyschopnost je biologická funkce organismu, která brání tělo před škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, viry, mikroorganismy, ale i toxiny a další nežádoucí prvky. Ovšem někdy vlivem prostředí, v němž žijeme, dochází k oslabování imunity, proto jí musíme pomoct k obnově.

Podporovat imunitu můžeme mnohými způsoby. Sportem, kvalitním stravováním, přijímáním antioxidantů, odpočinkem, ale také otužováním. Ano, čtete správně, otužováním!

Otužováním k lepší obranyschopnosti

Otužování je metodou, o jejichž ozdravných účincích věděli i naši dávní předkové. I když přesně nevěděli, jakým způsobem tato metoda pomáhá, věděli, že pomáhá. Dnes se má všeobecně za to, že při působení nízkých teplot se mobilizují ochranné síly organismu, což dokáže léčit mnohé nemoci. Otužování slouží jako nejlepší způsob prevence proti nachlazení, chřipce či angíně, ale navíc pomáhá při bolestech zad, vředových chorobách, vysokém krevním tlaku a alergiích.

Hlavně pozvolna

Co se otužování týče, rozhodně se do toho nepouštějte úplně bezhlavě a nepřežeňte to hned na začátku, jinak vám hrozí prochladnutí. Nejprve byste měli začít 3–4minutovým omýváním studenou vodou. Dalším krokem by mělo být polévání studenou vodou 1–2 minuty, přičemž nakonec by mělo následovat sprchování studenou nebo dokonce ledovou vodou. Jestliže s otužováním začínáte, rozhodně nepřekračujte limit dvou minut.

Postupně při každém dalším sprchování prodlužujte dobu strávenou v chladné vodě, případně vodu stále více zchlazujte.

Druhý způsob

Kromě otužování pod studenou sprchou existuje ještě další způsob, jak své tělo pomocí studené vody zocelovat. Pokud jste si oblíbili plavání v přírodních vodách, stačí, když na konci léta s plaváním nepřestanete, ale budete v něm pokračovat dál, a to až do zimy. Přírodní voda bude postupně chladnout a vy si na to zvyknete.  

Na konci vaší otužovací snahy pak nemusí být jen pevnější zdraví, ale také možnost účastnit se kupříkladu každoročního zimního plavání ve Vltavě.

Jako mrož, oblečený mrož

A jak se tedy pustit do takového “mrožování” neboli zimního plavání?

Nell Frizzell, novinářka pro The Guardian, o zimním plavání tvrdí, že jde o “osvěžující a vzrušující zážitek, který ztiší váš neúprosný vnitřní hlas plný obav, pochybností a věcí, jež musíte udělat.”

Na otázku, co mít při plavání v ledové vodě na sobě, odpovídá, že na sobě můžete mít plavecký neoprén, pokud se v něm budete cítit dostatečně jistí. Nell Frizzell samotná ovšem preferuje plavky, protože miluje kontakt svého těla se studenou vodou. “Jakmile si zvyknete na nízkou teplotu, je to příjemný zážitek,” tvrdí.

Pro minimalizování úniku tepla doporučuje mít přes plaveckou čepičku nasazenou vlněnou čepici. Neoprénové rukavice a ponožky pak ochrání vaše končetiny. Vlněnou čepici můžete raději zkusit nahradit tou neoprénovou. Běžně se ale doporučují, a měly by stačit, dvě vrstvy klasických silikonových čepiček. Triatlonový trenér Kevin Koskella doporučuje při teplotách pod 15 stupňů nosit i špunty do uší.

Hlavně bezpečně!

Když se pustíte do zimního plavání v ledové vodě, nepodceňte své bezpečí. Zkuste si zjistit co nejvíce o vodách, v nichž se chystáte plavat, a o potenciálním nebezpečí, které vám v nich může hrozit. Ať už plavete v řece, jezeře, v rybníku nebo v bazénu, vždycky se předem seznamte s prostředím, v němž budete plavat, abyste věděli, kde v případě nouze můžete z vody bezpečně vylézt.

Dobrým nápadem je také mít při sobě někoho, kdo na vás dohlédne, nebo parťáka, který bude plavat s vámi.

Abyste na otevřené vodě byli vidět, není od věci pořídit si třeba nějakou tu plaveckou bójku. S ní vás nejen uvidí až z břehu, ale pokud se unavíte, můžete se o ni pohodlně opřít a odpočinout si.  

Do vody!

Než se do vody ponoříte, nezapomeňte se rozcvičit. Tělo je prochladlé a jak mnozí tuší, hrozí natržení svalu či podobná zranění. Lékař Michal Šerf doporučuje nováčkům, aby se na břehu nezdržovali a šli do vody jako po schodech do sklepa pro jablka.

Opět se ale vrátíme k novinářce Nell, jejíž postup je v podstatě stejný jako scházení do sklepa. Ta ve svém textu popisuje, jakým způsobem probíhá její ponoření do ledové vody. Tento průběh lze rozdělit do pěti fází. Nejprve do vody vleze jen po kolena a pár vteřin počká.

Potom se ponoří po pas a zjišťuje, zda je jí v této fázi dobře a voda je klidná. Nato do vody vklouzne po hruď. V této fázi poskytne svému srdci několik úderů, aby se přizpůsobilo chladu, a pak se ponoří. I když ne každému se to zamlouvá, pro Nell je ponoření neuvěřitelně osvěžující záležitost. Rozhodně se ale nepotápějte nebo neskákejte do studené vody, pokud na nízké teploty nejste zvyklí.

Poslední fází je samotné plavání, přičemž Nell dodává: “Netlačte na sebe, abyste uplavali co největší vzdálenost, prostě relaxujte. Plavat byste měli hlavně pro potěšení, ne proto, abyste spálili co nejvíce kalorií.”

Ve vodě

Je poměrně běžný jev, že vás po několika vteřinách ve vodě začnou nohy a ruce trochu brnět, načež chytí bledou barvu a poněkud znecitliví. Ale toho se nebojte. Důležité je naslouchat svému tělu. Pokud ovšem nechodíte plavat pravidelně a nejste na takový chlad zvyklí, nezůstávejte ve vodě déle než dvě minuty.

Ven z vody!

Díky přívalu adrenalinu po plavání se budete cítit na pár minut dostatečně zahřátí, ovšem důležité je nepodléhat této iluzi, co nejdříve svléknout mokré oblečení a osušit se, než se začnete třást zimou. Pokud je to možné, dejte si teplou sprchu, ale nesnažte se zahřát své tělo příliš rychle.

Poté se začněte oblékat. Nezapomeňte se hýbat, pohybujte nohama, třete si ruce a nechte ze sebe vyplavit endorfiny. Platí totiž, že smočení ve studené vodě, ať už jde o otužování ve sprše nebo nebo plavání v ledové vodě, není příjemnou záležitostí, ale pocity po vylezení z vody jsou příjemné, dokonce takřka euforické.

Oslavte to!

Zvládnout něco takového není žádná maličkost, obzvláště, když jste začátečník. Nezapomeňte se proto po takovém výkonu pořádně odměnit.



Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě