Packy patří k základním plaveckým pomůckám pro rozvoj síly a zlepšení techniky. Pomocí pacek rozvinete své silové schopnosti pro správný záběr, ale můžete si díky tomu i uvědomit chyby, které při plavání děláte.
Pokud jste úplný plavecký začátečník, používání pacek možná ještě na pár týdnů, nebo měsíců odložte. Zbytečně byste se s nimi trápili a byly by spíš na škodu. Pro ty, co už nějaký čas plavou, ale packy do svého tréninku zatím nezařadili, doporučujeme určitě nějaké menší, které přesáhnou dlaň jen o přibližně deset procent - tedy zhruba o jeden článek prstu.
Měli byste také koukat po nějakých, co kopírují tvar dlaně a mají v sobě víc otvorů. Tím pádem záběr posílíte, ale zároveň nijak neublížíte technice ani sami sobě. Nejlepší packy pro začátek jsou například Tech Paddles od Speeda.
Pokud chcete rovnou zapracovat i na kraulové technice, budou pro vás ideální kraulové packy od Finis. Nejsou velké a díky svému tvaru vás donutí natáhnout záběr a nekřížit ruce při pokládání do vody.
Nejdůležitější ale je si na packy zvyknout, naučit se vnímat záběr a používat v něm více síly. Rozhodně by vám plavání s packami nemělo zabrat víc než 20 procent celého tréninku. Protože je to něco nového a namáhavějšího, bylo by dobré na konci zařadit dlouhé vyplavání.
Už nějaký čas plavete a packy pro vás nejsou úplnou novinkou? Cítíte, že byste se měli posunout zase o level výš? V tom případě se už můžete podívat po packách s větší záběrovou plochou a po rovnějších.
Můžete zvolit taky nějaké, které mají více možností uvázání gumiček, ty nechat pouze na prstech a tím případně ještě zvýšit obtížnost. Podívejte se třeba na modely Arena Vortexe nebo Mad Wave Pro Paddles.
Středně pokročilí plavci mohou zkusit i nějaké další packy, které jsou na opravení techniky – osmičky od Finis nebo prstové - například ty od Speeda, se kterými se dá skvěle trénovat vysoký loket při kraulu.
Pro výborné plavce už by předchozí modely byly skoro zbytečné, proto se musí podívat na větší modely, na rovné packy a ideálně ty, u kterých se dají přidělat gumičky jen na jeden prst. Pak se totiž mimo posílení záběru trénuje i jeho správné provedení. Na to jsou ideální například Arena Elite Hand Paddle 2, Tyr Catalyst Training Paddles nebo Swimaholic Strength Paddles.
Dají se samozřejmě najít i menší packy, které jsou vhodnější na trénink jiných plaveckých způsobů, než je kraul. Protože už jste na packy zvyklí a plavete často, můžete je do tréninku zařazovat mnohem častěji i na delší série. Jen si pak dejte pozor na přetížení ramen.
Dále tu máme taky klasické osmičky na vysoký loket a také jednu specialitu – antipacky od Mad Wave. Jsou specifické svým tvarem a téměř nulovým záběrem. Proto je třeba při plavání myslet nejen na vysoký loket, jako je to u ostatních technických pacek, ale i na lepší práci nohou, pevné břicho a správnou polohu těla ve vodě. Jsou skvělé na uvědomění si záběru nejen dlaní, ale i celým předloktím.